اوکالیپتوس Eucalyptus

اوکالیپتوس

Eucalyptus globulus

Blue gum tree - Eucalyptus

Myrtaceae

معرفی و گیاهشناسی
اوکالیپتوس درختی است با ارتفاع 5 تا 35 متر (و گاها به ارتفاع بیشتر) که دارای برگ هایی کشیده با طول 15-10 سانتی متر و عرض 8-4 سانتی متر می باشد. رنگ برگ ها در ابتدا سبز مایل به آبی است ولی تدریجا به رنگ سبز مایل به سفید در می آید. در بافت های پارانشیمی برگ، کیسه های ترشحی حاوی اسانس وجود دارد. میوه های این گیاه از نوع کپسول می باشد.


اوکالیپتوس سنبل استرالیا است و در کشورهای اسپانیا و پرتقال و ... نیز در سطوح وسیع پرورش داده می شود.

 

نیازهای اکولوژیکی و پراکنش
گونه های اوکالیپتوس بیشتر در زمین های باتلاقی و مرداب ها و بر حسب نوع گونه، در آب وهوای نیمه خشک و نیمه مرطوب و خاک نسبتا آهکی و ماسه ای بهتر رشد می کنند. در مقابل سرما مقاومت چندانی ندارد وخشک می شود ولی با شروع فصل گرما ریشه جوش می دهد و سریعا رشد می نماید.
اوکالیپتوس بومی استرالیا است ولی امروزه در اکثر نقاط جهان پرورش داده می شود.

 

کاشت، داشت و برداشت
تکثیر اوکالیپتوس از طریق دانه و قلمه صورت می گیرد. نحوه ی متداول تکثیر این گیاه از طریق دانه می باشد که جهت تولید نهال در نهالستان ها استفاده می گردد. قلمه های این گیاه بخوبی ریشه دار نمی شوند.


برگ های این گیاه مورد برداشت قرار می گیرند که بهترین فصل محصول برداری برگ ها از مرداد تا مهرماه می باشد.

ترکیبات شیمیایی و فرآوری
برگ تازه اوکالیپتوس دارای 3 تا 5 درصد اسانس، یک ماده تلخ به نام روتین، مواد رزینی مختلف،  اسید اکالیپتیک و ... است. اسانس آن از برگ های تازه و غنچه های گل به وسیله تقطیر با بخار آب در مقیاس صنعتی استخراج می گردد. سینئول (اکالیپتول) مهم ترین و اصلی ترین ماده تشکیل دهنده اسانس اوکالیپتوس می باشد.


از برخی ارقام اوکالیپتوس صمغی قرمز رنگ به نام کینو Kino گرفته می شود که حاوی تانن فراوانی است. 

خواص درمانی و کاربردها
اوکالیپتوس دارای کاربردهای وسیع در مصارف دارویی، صنعتی و فضای سبز است. برگ های این گیاه برای درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و ضدعفونی مجاری تنفسی کاربرد دارند.

 

چوب این درخت در صنعت کاغذسازی استفاده فراوانی دارد و بعلت زیبایی این گیاه و مقاومت خوب اش به شرایط محیطی، در فضای سبز نیز استفاده می گردد.

 

 

تصاویر این گیاه

مقالات علمی انگلیسی در مورد این گیاه

مقالات علمی فارسی در مورد این گیاه

/ 0 نظر / 12 بازدید