اندازه گیری رطوبت خاک با دستگاهTDR

رطوبت خاک را با روشهای مختلفی میتوا ن اندازه گیری  کرد. بطور کلی آنها را میتوان به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم­بندی نمود:

1-   روش اندازه گیری مستقیم : در این روش رطوبت خاک به روش وزنی و از طریق خشک کردن نمونه در دستگاه اتوو با درجه حرارت 105 درجه سانتیگراد تعیین می­شود.

2-   روشهای غیر مستقیم: در این روشها با استفاده از دستگاههای مختلف ، میزان رطوبت خاک تعیین می­شود. مهمترین این روشها عبارتند از:

 

-          نوترونمتر

-          بلوک گچی

-          تانسیومتر

-          TDR

-         تتاپروب

 

نوشتار پیش­رو اختصاص به اندازه­گیری عملی رطوبت خاک با استفاده از دستگاه TDR( Time Domain Reflectometry) دارد.

- اندازه گیری رطوبت خاک با دستگاه )TDRمدل دلتا تی):

یک دستگاه TDR از یک قسمت مرکزی گیرنده  و یک سنسور میله­ای تشکیل شده است . برای اندازه گیری رطوبت خاک میله­های سنسور  در داخل پروفیل و ترجیحا به تفکیک افقها قرار می­گیرد. سنسور  معمولا از 4 یا 5 میله مسی یا فلزی مشابه و هم اندازه تشکیل شده است که بصورت دایره یا کنار یکدیگر قرار گرفته است.

 

اساس کار دستگاه TDR  براین اصل استوار است که دستگاه گیرنده علایمی را به داخل سنسور میله­ای ارسال کرده که از میله­ای اصلی(که معمولا میله وسطی است) این علایم خارج شده و توسط میله­های کناری دریافت میشوند. هنگامی که سنسور در داخل خاک قرار دارد و بین میله­ها را خاک فرا می­گیرد بسته به میزان رطوبت خاک،  زمان عبور موج الکترومغناطیس تغییر میکند و دستگاه برحسب واحدهای مختلف (بسته به تنظیم دستگاه بر روی کدام واحد) که معمولا میلی ولت، درصد رطوبت و یا مجموع هر دو است میزان رطوبت را مستقیما قرائت میکند.

 

نوع مقاله :  فارسی کامل - مقاله کامل را دانلود کنید

مرتبط با : رابطه اب و خاک - آبیاری - آزمایشگاه آبیاری  یا خاک شناسی

عنوان مقاله  :  اندازه گیری رطوبت خاک با دستگاهTDR 

مرجع مقاله : دکتر کامران پروانک

سال انتشار:  زمستان 88

نوع و حجم فایل :  ١٠٠ کیلوبایت ( فرمت word 2007)

دانلود مقاله شماره 92

/ 1 نظر / 505 بازدید
زوریف

سلام ممنون از مطالبتون لطفن منو هم لینک کنیدhttp://zisthasty.blogtaz.com/